Biskupia Górka

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Biskupia Górka

Wiadomości

stat

Eksploratorzy ponownie posprzątają część fortyfikacji w Gdańsku

Już w najbliższą niedzielę grono młodych eksploratorów ponownie, z własnej inicjatywy i co ważne społecznie, posprząta fortyfikacje w Gdańsku. Tym razem wybór grupy "Urbex to nie wandalizm" padł na Biskupią Górkę zobacz na mapie Gdańska. Udział w sprzątaniu weźmie około 30 osób.Co myślisz o takich inicjatywach?

nie podobają mi się, lepiej, żeby posprzątali coś widocznego

4%

nie jestem przekonany, ale fajnie, że im się chce

7%

popieram, robią coś dla nas wszystkich i to społecznie

89%
W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi, który odbywał się niecałe dwa tygodnie temu, mieszkańcy Trójmiasta wspólnie sprzątali swoje dzielnice, lasy i pobliskie okolice. Ponadto przy współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg I Zieleni na Przymorzu zobacz na mapie Gdańska posadzono 2,5 tys. sadzonek drzew. Z kolei przedstawiciele facebookowej grupy Urbex to nie wandalizm, dokładnie tak jak rok temu wpadli na pomysł, by na początku maja posprzątać fortyfikacje. Pierwszy wybór padł jednak na okolice Gdyni Redłowo.

- W 2018 roku planowaliśmy przeprowadzić sprzątanie fortyfikacji w Gdyni Redłowie. We wrześniu rozpoczęliśmy negocjacje z jednym z gdyńskich radnych w tej kwestii. Usłyszeliśmy, że jak najbardziej miasto chce z nami współpracować, ale niestety trzeba za to zapłacić miejskiemu ogrodnikowi. Trochę nas to zdziwiło... chcemy pomóc, posprzątać za darmo teren należący do miasta i jeszcze za to płacić? Trochę to przykre. Po rozmowie tej uznaliśmy, że w tym roku odpuszczamy sobie Gdynię i próbujemy zorganizować kolejną akcję na terenie Gdańska - mówi jeden z inicjatorów wydarzenia, który prosi o anonimowość.
Co ciekawe "Urbeksi" w zeszłym roku również społecznie chcieli posprzątać gdyńskie tereny, ale nie doczekali się odpowiedzi na listy i maile z Urzędu Miasta. Ostatecznie przy współpracy z miastem Gdańsk i Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni wybór padł na posprzątanie fortyfikacji w Brzeźnie.

Czytaj także: Eksploratorzy połączą siły, by posprzątać fortyfikacje w Brzeźnie

Sprzątanie fortyfikacji Biskupiej GórkiZeszłoroczna grupa znacznie się powiększyła, organizatorzy przewidują, że w niedzielę chętnych osób do sprzątania będzie około 30. Sprzątanie terenów fortyfikacji Biskupiej Górki rozpocznie się od spotkania uczestników pod Urzędem Miasta przy ul. Nowe Ogrody zobacz na mapie Gdańska o godz. 11:30. Wydarzenie będzie trwać nie dłużej niż pięć godzin, a udział w nim zapowiedział Paweł Adamowicz.

- Zgodę na akcję wydał Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, a pozytywną opinię wysłał nam Miejski Konserwator Zabytków. GZDiZ - tak jak rok temu, zaoferował pomoc przy wywozie odpadów. Podstawione zostaną kontenery, do których wrzucać będziemy śmieci. Następnego dnia po akcji zostaną one zabrane do zakładu utylizacyjnego - kończy inicjator akcji.
W roku 1628 władze Gdańska rozpoczęły prace fortyfikacyjne (połączone z wyburzeniem części zabudowy), mające zabezpieczyć miasto od zachodu i wciągające umocnienia w system miejskich obwarowań. Fortyfikacje rozbudowano w latach 1706-1710 (w trakcie tzw. wojny północnej, 1700-1721), tworząc system silnych fortów dostosowanych do samodzielnej obrony i uniemożliwiających przeciwnikowi zajęcie górującego nad miastem wzgórza. Źródło: Gedanopedia.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (128)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Galeria zdjęć dzielnicy Biskupia Górka

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Biskupia Górka

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Biskupia Górka