Biskupia Górka

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Biskupia Górka

Wiadomości

stat

Eksploratorzy ponownie posprzątają część fortyfikacji w Gdańsku

Już w najbliższą niedzielę grono młodych eksploratorów ponownie, z własnej inicjatywy i co ważne społecznie, posprząta fortyfikacje w Gdańsku. Tym razem wybór grupy "Urbex to nie wandalizm" padł na Biskupią Górkę zobacz na mapie Gdańska. Udział w sprzątaniu weźmie około 30 osób.Co myślisz o takich inicjatywach?

nie podobają mi się, lepiej, żeby posprzątali coś widocznego

4%

nie jestem przekonany, ale fajnie, że im się chce

7%

popieram, robią coś dla nas wszystkich i to społecznie

89%
W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi, który odbywał się niecałe dwa tygodnie temu, mieszkańcy Trójmiasta wspólnie sprzątali swoje dzielnice, lasy i pobliskie okolice. Ponadto przy współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg I Zieleni na Przymorzu zobacz na mapie Gdańska posadzono 2,5 tys. sadzonek drzew. Z kolei przedstawiciele facebookowej grupy Urbex to nie wandalizm, dokładnie tak jak rok temu wpadli na pomysł, by na początku maja posprzątać fortyfikacje. Pierwszy wybór padł jednak na okolice Gdyni Redłowo.

- W 2018 roku planowaliśmy przeprowadzić sprzątanie fortyfikacji w Gdyni Redłowie. We wrześniu rozpoczęliśmy negocjacje z jednym z gdyńskich radnych w tej kwestii. Usłyszeliśmy, że jak najbardziej miasto chce z nami współpracować, ale niestety trzeba za to zapłacić miejskiemu ogrodnikowi. Trochę nas to zdziwiło... chcemy pomóc, posprzątać za darmo teren należący do miasta i jeszcze za to płacić? Trochę to przykre. Po rozmowie tej uznaliśmy, że w tym roku odpuszczamy sobie Gdynię i próbujemy zorganizować kolejną akcję na terenie Gdańska - mówi jeden z inicjatorów wydarzenia, który prosi o anonimowość.
Co ciekawe "Urbeksi" w zeszłym roku również społecznie chcieli posprzątać gdyńskie tereny, ale nie doczekali się odpowiedzi na listy i maile z Urzędu Miasta. Ostatecznie przy współpracy z miastem Gdańsk i Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni wybór padł na posprzątanie fortyfikacji w Brzeźnie.

Czytaj także: Eksploratorzy połączą siły, by posprzątać fortyfikacje w Brzeźnie

Sprzątanie fortyfikacji Biskupiej GórkiZeszłoroczna grupa znacznie się powiększyła, organizatorzy przewidują, że w niedzielę chętnych osób do sprzątania będzie około 30. Sprzątanie terenów fortyfikacji Biskupiej Górki rozpocznie się od spotkania uczestników pod Urzędem Miasta przy ul. Nowe Ogrody zobacz na mapie Gdańska o godz. 11:30. Wydarzenie będzie trwać nie dłużej niż pięć godzin, a udział w nim zapowiedział Paweł Adamowicz.

- Zgodę na akcję wydał Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, a pozytywną opinię wysłał nam Miejski Konserwator Zabytków. GZDiZ - tak jak rok temu, zaoferował pomoc przy wywozie odpadów. Podstawione zostaną kontenery, do których wrzucać będziemy śmieci. Następnego dnia po akcji zostaną one zabrane do zakładu utylizacyjnego - kończy inicjator akcji.
W roku 1628 władze Gdańska rozpoczęły prace fortyfikacyjne (połączone z wyburzeniem części zabudowy), mające zabezpieczyć miasto od zachodu i wciągające umocnienia w system miejskich obwarowań. Fortyfikacje rozbudowano w latach 1706-1710 (w trakcie tzw. wojny północnej, 1700-1721), tworząc system silnych fortów dostosowanych do samodzielnej obrony i uniemożliwiających przeciwnikowi zajęcie górującego nad miastem wzgórza. Źródło: Gedanopedia.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (128)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Galeria zdjęć dzielnicy Biskupia Górka

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Biskupia Górka

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Biskupia Górka