Biskupia Górka

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Biskupia Górka

Historia dzielnicy Biskupia Górka

Biskupia Górka to nazwa wzgórza (60,8 m n.p.m.) leżącego na skraju Wyżyny Gdańskiej i górującego nad centrum Gdańska od strony zachodniej. Tutaj chętnie przebywali artyści (m.in. Antoni Möller, Nicolaus Johannes Piscator jun., Idzi Dickmann, Piotr, Willer), aby uwiecznić rozpościerającą się poniżej malowniczą panoramę miasta i Żuław Gdańskich. To położenie sprawiło również, że w IX-XII w. istniał tutaj prawdopodobnie gródek strażniczy, a XVII-XX w. Biskupia Górka stanowiła ważne ogniwo w umocnieniach gdańskich. Sama nazwa Biskupiej Górki wywodzi się od właściciela tego terenu w wiekach XIII-XVIII - biskupa włocławskiego.

Walory widokowe oraz ciekawa historia to potencjalne atuty tego miejsca, być może Biskupia Górka stanie się w niedalekiej przyszłości bazą wypoczynkowo-rekreacyjną dla gdańszczan. Zwłaszcza, że istnieje zaplecze: charakterystyczny (zbudowany w latach 1939-1940, dzisiaj należący do policji) budynek dawnego Jugendherberge, zabytki architektury fortyfikacyjnej, rozległe boiska i korty tenisowe, obszary zieleni czy malownicza serpentyna ciągnąca się wzdłuż dawnych bastionów należących do dzieła koronowego Biskupiej Górki. Interesującą realizacją jest adaptacja na cele edukacyjne klasycystycznego kompleksu dawnych koszar zbudowanego w latach 1827-1833. Warto przypomnieć, że już w XVIII wieku na stoku Biskupiej Górki za Bramą Oruńską istniał park, który tarasami opadał w kierunku Zaroślaka. Warto tę tradycję kontynuować. Wprawdzie wśród drzew kluczą wydeptane ścieżki, ale trudno nazwać je alejami parkowymi.

Leżące u podnóża Biskupiej Górki osiedla Zaroślak (z XVII-wiecznego kościoła Zbawiciela zachowała się jedynie dolna partia wieży) i Podgórze (z klasycystycznym kościołem Menonitów wzniesionym w latach 1818-1819) mają szansę stać się wizytówką Gdańska. Ciekawa zabudowa obu osiedli (pomijając wieżowce) po odrestaurowaniu może stworzyć ciekawy zakątek miasta, zwłaszcza, że pobliski kanał Raduni ma pięknie odremontowane brzegi. Warto by było, aby nabrzeże zachodnie, ciągnące się wzdłuż budynków przeobraziło się w ukwiecone tarasy.

Rzeczywistość Biskupiej Górki i okolic daleka jest od ideału, teren jest zbyt słabo doinwestowany, a nieliczną społeczność trapi margines społeczny. Może najbliższa przyszłość zmieni wizerunek osiedla.

Na Zaroślaku nie brakuje infrastruktury: jest szkoła podstawowa, urzędy, punkty handlowo-usługowe, bar. Brakuje jednak placówek kulturalnych. Centrum Gdańska znajduje się "na wyciągnięcie ręki", w związku z tym na Zaroślaku i Podgórzu nie ma problemów z komunikacją.

Autor: Koda

Opinie (1)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mapa dzielnicy Biskupia Górka

 

Kościoły w dzielnicy Biskupia Górka

Komisariat Policji

Rada dzielnicy

Rada Dzielnicy Śródmieście

80-826 Gdańsk, Ogarna 29/30

tel. 58 306-78-14